9 Aralık 2009 Çarşamba

Atatürk Arboretumu

page4 page1 page2 page3

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı'nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur.

devamı için klikleyin!

Herkesin görmesini tavsiye ederim. Bu sıkıntılı günlerde bir parça da olsa yaşamanın nefes almanın ne kadar güzel olduğunu hissettim. Hayat ne güzel diye düşündüm. Gerçekten oranın havası, sessizliği, ördeklerin vak vak sesleri,kuşların şarkıları çoook çok iyi geldi…

Not: Yalnızca hafta içi açık!!!

1 yorum:

meltemmutfakta dedi ki...

Burayı hep duyuyor bir yerlerde okuyorum.Her gördüğümde gitsek diye düşünüyorum ama hafta sonu kapalı olması talihsizlik işte !
İşler nedeniyle hafta içi gitme çok zor hatta imkansız :(
sevgiler...