22 Ağustos 2010 Pazar

Gİ diyeti

Son tahlillerime göre insülin direncim (HOMA) çok yüksek çıktı. Bu da şu demek oluyor;
İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır.İnsülin direnci olan hastalarda , kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmıştır.Bu nedenle kanda şeker birikimi meydana gelmektedir. Bu durumda pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlayabilir.En sonunda ise pankreas yorulacak ve yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedecektir.Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasına insülün direnci denir.
Durum buysa zayıflamak isteyen kişilerin glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmesi gerekir. Bir gıdanın Gİ’i 55′den az ise düşük, 56-69 arasında ise orta, 70′den büyükse yüksek Gİ’li gıda denir.
Değişim listelerine buradan bakabilirsiniz.


Yüksek Gİ’li gıdalar:
Beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, tatlı kekler, pastalar, her tür şeker, bal, reçel, muhallebi, baklava ve türevleri, meşrubatlar, çikolata, şekerli meyve suları, kurabiyeler, bisküviler, börekler, poğaça, karpuz, kavun, muz, ketçap, pizza, patlamış mısır.
Düşük Gİ’li gıdalar:
Şarküteri-fazla yağlı-kızartma dışındaki tüm et ürünleri, yumurta, yağsız süt ürünleri, tam tahıllı ekmekler, kepekli pirinç, kavun-karpuz-muz dışındaki tüm meyveler, yulaf ezmesi, süt eklenmemiş kahve, patates-mısır-balkabağı-pancar-iç bakla dışındaki tüm sebzeler, mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya, siyah çikolata (>%70 kakao), soya, kepekli makarna, az miktarda fındık-ceviz-badem.

Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz buradan faydalanabilir yada Dr.Metin Özata'nın "Gi diyeti" kitabını okuyabilirsiniz...

Artık yataktan çıkamaz hale gelince korkudan kendimi zorlaya zorlaya Gİ si düşük yiğecekler yemeğe çalışıyorum. Bakalım neler olacak :) Kilonun %5 i ve 10 kadar verirsem direnci kırabilicem.Bana kolay gelsin o zaman :))

Hiç yorum yok: